17 iunie, 2025
Felicitari D-le Grosu!
Foarte buna, reusita si, mai ales, actuala, ”caterinca” prezentata de dvs!
Numai ca reala problema a celor ce au furat si devalizat bugetul de Stat al Romaniei timp de decenii este – DACA MAI AU ACUM CUM SA PUNA INAPOI CEEA CE AU FURAT, PRIN DIVERSE TERTIPURI DE TOT FELUL, FACUTE CHIAR SUB OCHII NAIVI AI POPORULUI ROMAN, PE CARE EI SE LAUDA CA-L ”SLUJESC” CREDINCIOS!
Or mai avea de unde sa ”puna la loc” ceea ce au tot furat atatea decenii la rand???
In Ro, dupa 1989, DEMOCRATIA este mimata, deoarece nu se poate vorbi de o separatie a puterilor in stat, ci numai de amestecul dintre ele, de ingerinte si influiente reciproce de tip imoral, neortodox sau MAFIOT. COABITAREA damboviteana este o intelegere HAIDUCEASCA balcanica si nicidecum o aplicatie constitutionala sau morala ori care sa refelecte normalitatea.
Premierii si ministri isi pastreaza totdeauna functiile de conducere detinute in partidele din care provin, in loc sa se autosuspende si activeaza si ca parlamentari exercitand in acelasi timp atributii legislative cat si executive contrar principiului separatiei puterilor in stat incasand unii dintre ei cumulat pensii nesimtite (speciale), salarii de la Guvern si de la Parlament. De unde si cine sa se mai gandeasca la saraci ori sa conceapa si sa implementeze Politici publice, PROIECTE de TARA progresiste ori STRATEGII de DEZVOLTARE generala si SECTORIALE sau de combaterea a CORUPTIEI ori a imoralitatii in procesul de guvernare a tarii?????
Parlamentarii si Guvernantii activeaza si exercita functii in Sistemul Judiciar (fie ca avocati, experti, membrii ai unor comisii ori asociatii juridice, etc) sau in organisme de DECIZIE nerespectand principiul separatiei puterilor.
Parlamentarii si falsii revolutionari (atacatori ai umanitatii)sustinuti de baronii locali isi atribuie fara nici o rusinare in mod abuziv si discretionar drepturi si facilitati imorale (anormale) ignorand orice nuanta a demnitatii umane, in timp ce profesorii, medicii, inginerii, artistii, functionarii, etc traiesc din minciunile si glumele proaste spuse (promise) de guvernanti.
2 răspunsuri
Felicitari D-le Grosu!
Foarte buna, reusita si, mai ales, actuala, ”caterinca” prezentata de dvs!
Numai ca reala problema a celor ce au furat si devalizat bugetul de Stat al Romaniei timp de decenii este – DACA MAI AU ACUM CUM SA PUNA INAPOI CEEA CE AU FURAT, PRIN DIVERSE TERTIPURI DE TOT FELUL, FACUTE CHIAR SUB OCHII NAIVI AI POPORULUI ROMAN, PE CARE EI SE LAUDA CA-L ”SLUJESC” CREDINCIOS!
Or mai avea de unde sa ”puna la loc” ceea ce au tot furat atatea decenii la rand???
In Ro, dupa 1989, DEMOCRATIA este mimata, deoarece nu se poate vorbi de o separatie a puterilor in stat, ci numai de amestecul dintre ele, de ingerinte si influiente reciproce de tip imoral, neortodox sau MAFIOT. COABITAREA damboviteana este o intelegere HAIDUCEASCA balcanica si nicidecum o aplicatie constitutionala sau morala ori care sa refelecte normalitatea.
Premierii si ministri isi pastreaza totdeauna functiile de conducere detinute in partidele din care provin, in loc sa se autosuspende si activeaza si ca parlamentari exercitand in acelasi timp atributii legislative cat si executive contrar principiului separatiei puterilor in stat incasand unii dintre ei cumulat pensii nesimtite (speciale), salarii de la Guvern si de la Parlament. De unde si cine sa se mai gandeasca la saraci ori sa conceapa si sa implementeze Politici publice, PROIECTE de TARA progresiste ori STRATEGII de DEZVOLTARE generala si SECTORIALE sau de combaterea a CORUPTIEI ori a imoralitatii in procesul de guvernare a tarii?????
Parlamentarii si Guvernantii activeaza si exercita functii in Sistemul Judiciar (fie ca avocati, experti, membrii ai unor comisii ori asociatii juridice, etc) sau in organisme de DECIZIE nerespectand principiul separatiei puterilor.
Parlamentarii si falsii revolutionari (atacatori ai umanitatii)sustinuti de baronii locali isi atribuie fara nici o rusinare in mod abuziv si discretionar drepturi si facilitati imorale (anormale) ignorand orice nuanta a demnitatii umane, in timp ce profesorii, medicii, inginerii, artistii, functionarii, etc traiesc din minciunile si glumele proaste spuse (promise) de guvernanti.