1 iunie, 2025



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. O analiză de bun simț , edificatoare . Ultimul prim – ministru responsabil față de deficitul bugetar a fost mult hulita Viorica Dăncilă.
    Experiența ne arată că aceasta a fost mult , cu mult peste catastrofele numite Orban , Cîțu , Ciucă și Ciolacu. Fără reducerea cheltuielilor statului ( inclusiv reorganizarea administrativ – teritorială ) , eliminarea pomenilor de tot felul , concomitent cu înghețarea salariilor și a pensiilor pentru cel puțin doi ani și creșterea veniturilor statului prin diminuarea evaziunii fiscale , optimizării fiscale , muncii la negru și economiei subterane nu se va ajunge la echilibrarea bugetului . Consecința : faliment!
    Au politicienii forța să prezinte situația catastrofală a finanțelor țării și măsurile deloc populare ce se impun ?
    Cine va avea curajul să propună sacrificii de genul înghețării salariilor și a pensiilor pentru pentru o anumită perioadă ? Tare mă tem ca se va aplica zicala : peștele de la cap se impute și se curăță de la coadă. Adică numai cei mulți vor plăti greșelile făcute de cei puțini care ne-au condus și care nu se simt responsabili moral și nici nu pot fi pedepsiți penal.
    În rest , numai de bine.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. O analiză de bun simț , edificatoare . Ultimul prim – ministru responsabil față de deficitul bugetar a fost mult hulita Viorica Dăncilă.
    Experiența ne arată că aceasta a fost mult , cu mult peste catastrofele numite Orban , Cîțu , Ciucă și Ciolacu. Fără reducerea cheltuielilor statului ( inclusiv reorganizarea administrativ – teritorială ) , eliminarea pomenilor de tot felul , concomitent cu înghețarea salariilor și a pensiilor pentru cel puțin doi ani și creșterea veniturilor statului prin diminuarea evaziunii fiscale , optimizării fiscale , muncii la negru și economiei subterane nu se va ajunge la echilibrarea bugetului . Consecința : faliment!
    Au politicienii forța să prezinte situația catastrofală a finanțelor țării și măsurile deloc populare ce se impun ?
    Cine va avea curajul să propună sacrificii de genul înghețării salariilor și a pensiilor pentru pentru o anumită perioadă ? Tare mă tem ca se va aplica zicala : peștele de la cap se impute și se curăță de la coadă. Adică numai cei mulți vor plăti greșelile făcute de cei puțini care ne-au condus și care nu se simt responsabili moral și nici nu pot fi pedepsiți penal.
    În rest , numai de bine.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: