10 aprilie, 2025
Probabil cel care a scris articolul nu a facut o analiza serioasa sa constate cat de dramatica este gestiunea statului … se zicea despre stat de multi ani ca este cel mai prost ,,gestionar ” iar la noi acest lucru a fost ridicat la nivel de arta …sistemul privat trebuie ajutat… nu s-a reusit acea ,,acumulare primitiva de capital ” decat sporadic si de putine persoane… de aici vine drama… nu putem concura nici cu captalul unguresc , nici cu cel sloven ca sa nu mai vorbim de cel vest european … aici este drama … fara un ajutor sustinut lipsa de capital ne elimina de pe piata… aici trebuie intervenit si mai ales in productie … si o protectie controlata a importurilor… nu este normal sa importam produsul finit dupa ce noi exportam materia prima… nu este bine sa avem preturi la produse esentiale (ex benzina) la preturi mai mari in tarile in care noi exportam petrolul ( benzina mai ieftina in Austria decat in Romania )… putem continua … exemple sunt multe … dar orice am gandi statul nu este un bun agent economic… iar BNR a tinut un curs la leu foarte bun si nu pentru a ajuta productia, piata interna ci pentru a ajuta statul sa restituie datoria publica justificata sau nu – dar obligatoriu de platit !
Un răspuns
Probabil cel care a scris articolul nu a facut o analiza serioasa sa constate cat de dramatica este gestiunea statului … se zicea despre stat de multi ani ca este cel mai prost ,,gestionar ” iar la noi acest lucru a fost ridicat la nivel de arta …sistemul privat trebuie ajutat… nu s-a reusit acea ,,acumulare primitiva de capital ” decat sporadic si de putine persoane… de aici vine drama… nu putem concura nici cu captalul unguresc , nici cu cel sloven ca sa nu mai vorbim de cel vest european … aici este drama … fara un ajutor sustinut lipsa de capital ne elimina de pe piata… aici trebuie intervenit si mai ales in productie … si o protectie controlata a importurilor… nu este normal sa importam produsul finit dupa ce noi exportam materia prima… nu este bine sa avem preturi la produse esentiale (ex benzina) la preturi mai mari in tarile in care noi exportam petrolul ( benzina mai ieftina in Austria decat in Romania )… putem continua … exemple sunt multe … dar orice am gandi statul nu este un bun agent economic… iar BNR a tinut un curs la leu foarte bun si nu pentru a ajuta productia, piata interna ci pentru a ajuta statul sa restituie datoria publica justificata sau nu – dar obligatoriu de platit !