27 martie, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. Din pacate oficialii straini nu citesc presa.
    Sau alte opinii.
    Pensiile speciale împart societatea în clasa privilegiaților și restul.
    In comunism egalitatea era doar un slogan, în vreme ce, în realitate, aristocrația roșie avea o viață confortabilă oferită de Partid în schimbul loialității și supunerii.
    Privilegiații primesc astazi de fapt niște pensii de merit care nu respectă niciunul dintre criteriile de bază care se aplică celorlalți: nici vârsta de pensionare, nici modul de calcul, nici stagiul de cotizare.
    Nu e clar ce merite au, dar sunt extrem de mulți.
    Problema acestor pensii speciale este că ele nu se raportează la muncă.
    Spre ex, cea mai mare pensie din sistemul juridic este de 20.207 lei, din care mai puțin de 10% înseamnă contributivitate.
    Practic statul pompează în această pensie 18.820 de lei, bani care nu sunt justificați prin munca pensionarului privilegiat.
    Si cate mai sunt!

    Tagma magistraților e favorizată pentru totdeauna, totul e protejat de legi și decizii ale instanțelor, până la Curtea Constituțională.
    Pentru restul castelor, privilegiile pot fi tăiate dintr-o dată!
    Esential este:
    – să existe un stagiu minim de cotizare,  
    – toate pensiile trebuie să țină cont de contributivitate, 
    – nicio pensie să nu mai depășească venitul din timpul serviciului,
    – să nu se mai creeze noi categorii de pensionari speciali 
    – sa se stabileasca o limita de varsta pana la care pensionarul poate munci iar cei care muncesc dupa aceasta varsta sa le poata fi impozitat venitul cu 50% datorat pupincurismului , a traficului de partid si de influenta, a scaparilor legislative, au ramas pe post la flatulențe!😬
    Opriti si aceasta casta de la favorizare!
    Sunt 10% din nr total de pensionari!😡😡

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. Din pacate oficialii straini nu citesc presa.
    Sau alte opinii.
    Pensiile speciale împart societatea în clasa privilegiaților și restul.
    In comunism egalitatea era doar un slogan, în vreme ce, în realitate, aristocrația roșie avea o viață confortabilă oferită de Partid în schimbul loialității și supunerii.
    Privilegiații primesc astazi de fapt niște pensii de merit care nu respectă niciunul dintre criteriile de bază care se aplică celorlalți: nici vârsta de pensionare, nici modul de calcul, nici stagiul de cotizare.
    Nu e clar ce merite au, dar sunt extrem de mulți.
    Problema acestor pensii speciale este că ele nu se raportează la muncă.
    Spre ex, cea mai mare pensie din sistemul juridic este de 20.207 lei, din care mai puțin de 10% înseamnă contributivitate.
    Practic statul pompează în această pensie 18.820 de lei, bani care nu sunt justificați prin munca pensionarului privilegiat.
    Si cate mai sunt!

    Tagma magistraților e favorizată pentru totdeauna, totul e protejat de legi și decizii ale instanțelor, până la Curtea Constituțională.
    Pentru restul castelor, privilegiile pot fi tăiate dintr-o dată!
    Esential este:
    – să existe un stagiu minim de cotizare,  
    – toate pensiile trebuie să țină cont de contributivitate, 
    – nicio pensie să nu mai depășească venitul din timpul serviciului,
    – să nu se mai creeze noi categorii de pensionari speciali 
    – sa se stabileasca o limita de varsta pana la care pensionarul poate munci iar cei care muncesc dupa aceasta varsta sa le poata fi impozitat venitul cu 50% datorat pupincurismului , a traficului de partid si de influenta, a scaparilor legislative, au ramas pe post la flatulențe!😬
    Opriti si aceasta casta de la favorizare!
    Sunt 10% din nr total de pensionari!😡😡

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: