28 noiembrie, 2022
Articolul este corect in ce priveste nevoia de ,,SENGEN” a Romaniei, dar sufera de ,,scapari” tehnice:
1.Romania este o tara care nu este functionala in genere, iar in ce priveste garantiile de securitate in special, daca de pilda trecerea marfurilor prin vami nu este verificata cu aparatura indicata in ,,instructiunile” sengen!.Ce sa mai vorbim de alte obligatii nerespectate sau ,,nerespectabile” ca urmare a starii economice si financiare precare a tarii?
2.Nu avem o decizie a UE care sa protejeze economiile, piata unica si situatia cetatenilor deoarece insasi UE nu are un proiect ,,unional” in acest sens, fiind o simpla ,,uniune vamala”!
Nefiind uniune economica, UE nu poate construi proiecte pentru fiecara tara, iar ansamblul lor sa fie PROIECTUL ECONOMIC AL UE!Acest lucu sare in ochi doar in timpul crizelor, ca acum!
3.Daca UE, adica boardul stiintific economic al UE n-a fost capabil sa construiasca astfel de proiecte ci doar PNRR-uri bune la orice (dar fara functie de proiecte de tara) si nici macar acel ACQUIS comunitar de tranzitie la capitalism (de care scria A. Nastase in 2007 in ,,Romania Europeana) ce sa mai vorbim de altceva, decit de faptul ca doar ,,marile corporatii” nationale sint sprijinite de liderii UE.
4.Cea mai saraca tara din UE – Romania se screme de 20 de ani sa faca un ,,Proiect de Tara”, promisiunile esuind in 2012 odata cu guvernarea Ponta (cu cele 12 milioane investitii industriale si 250 de mii de noi locuri de munca industriale), apoi in primul mandat Johanis s-a dezumflat (dupa 3 ani) promisiunea aceluiasi proiect (cu 400 de specialisti in economie), iar acum premierul Ciuca flutura ideea unui nou proiect de tara.El va cuprinde idei generale, fiind in final tot un fel de ,,strategie nationala”, pe care specialistul Johaniss a avut intelepciunea de a nu o publica!
In lipsa capabilitatii de a fi realizat – lipsind o noua teorie economica a dezvoltarii ca fundament al acestei constructii care sa cuprinda metodele, tehnicile si instrumentarul unei astfel de lucrari economice – Romania va fi guvernata dupa 2024 dupa aceleasi programe economice rascoapte de dupa integrare.
5.Liderii care au construit UE nu sint mai buni cu nimic decit cei de acum, totii fiind ,,politici” iar nu cercetatori economici care sa fie diferiti.Comunismul aflat in expansiune asiatica (si nu numai) a obligat numea libera sa stringa rindurile ,,economice”, iar ceeace este azi UE este razultatul acestei constringeri, care a continuat din inertie!Proiectul acestei necesitati a facut din ei liderii care azi nu exista, deoarece UE n-are nici un proiect, traind de azi pe maine, ca pensionarii…
6.O UNIUNE ECONOMICA reala, functionala este construibila numai intre tari cu grade apropiate de dezvoltare economica si sociala, care sa aiba aceleasi interese si viziune a dezvoltarii, dar si capabilitatea de a o realiza.
In faza actuala, UE este o piatra de moara pentru Europa economica si asa va ramine cita vreme tarile Estice si cele mai putin dezvoltate nu vor construi propriul PROIECT DE TARA, cu obiectivul unei dezvoltari economica-industriale accelerate, a carui SUMA sa fie PROIECTUL economic al UE!
Cu strategii teoretice nationale, europene sau directive asupra a ceeace ar trebui sa faca tarile ramase in urma, UE ramine pe lung termen ,,blocul economic” din coada Americii, Chinei si Asiei emergente.
Pe langa Sarkozy puteti sa il adaugati pe Cancelarul Kurz al Austriei , acuzat de coruptie si care si-a dat demisia . Cu cata superioritate si trufie nu spunea de pe treptele Palatului Cotroceni ca noi , romanii , suntem corupti. Sau pe vicecancelarul prins pe la Ibiza ca afaceri cu rusii . Aceeasi Austrie care se opune acum intrarii Romaniei in Spatiul Schengen.Si lista ar putea continua cu multi politicieni de frunte aflati in slujba Rusiei. Sau scandalurile de coruptie mare din sistemul bancar din Tarile de jos sau cel din Danemarca. Dar toate acestea nu rezolva nimic. Clasa politica la nivel european si national este incapabila sa faca fata situatiei actuale.
Si apropo , doamna Merckel este imaginea perfecta a politicianului cu ochelari de cal , care a subminat din interior Uniunea Europeana in interesul rusilor.
Concluzia articolului dvs. este clara si nu ne da sperante pentru perioada urmatoare.
O mica observatie la acest citat: „Cât îi privește pe români, ei nici nu au cum să fie eurosceptici: cu un sfert din populație care muncește în zona euro, scepticismul se desfășoară mai mult în pauza de masă.”
La mitingul AUR (partid antieuropean) din aceasta vara au participat relativ multi romanii care lucreaza in strainatate. Este ipocrizie dar asta e realitatea. Cred ca procentul euroscepticismului in Romania este cel al votantilor AUR plus ceva.
Deseurile care intra zilnic ilegal prin portul Constanta si sunt arse tot ilegal in Ilfov (desi pe avizul de transport scrie ca merg la reciclare), vor misuna prin Schengen? Dar tonele de marfuri contrafacute din Turcia si China? Chestiunea cu migrantii ilegali e o marota de adormit copiii…Nu Austria sau Olanda coordoneaza retelele de trafic din vamile patriei!
Stimate,
Impartial,
Anumite tari se opun justificat contra intrarii Romaniei in Senghen, deoarece nu corespundem sub raport ,,tehnic”, iar nu unul ,,moral”!Fiecare are coruptii sai, dar Romania nu a realizat de pilda cerintele de control vamal la granita, autotrenurile trecind fiecare cu ce vrea in ,,vagoane”, marfa periculoasa, persoane, droguri, arme, etc. deoarece nu exista sau nu s-au pus in functie mijloacele de control din ,,exterior” a incarcaturii!De aceea se impune verificarea ,,vizuala”, cu stagnarea autotrenurilor pe kilometri intregi la vama!Intrarea in Senhgen este o problema serioasa si de responsabilitate pentru siguranta intregii UE, nu o problema de injosire a Romaniei cum o ,,traduc” unii dintre noi…
Stimate domnule Caliman ,
Probabil ca aveti dreptate privind controlul vamal. Dar respingerea Romaniei s-a facut din motive politice si nu tehnice. Pe de alta parte domnul Grosu subliniaza ipocrizia si dubla masura a celor care au respins pana acum aderarea Romaniei la spatiul Schengen . In plus dansul subliniaza calitatea celor care conduc acum statele europene , in general , si Uniunea Europeana in special.
Eu am adus cateva exemple in plus la cele mentionate de domnul Grosu , nimic mai mult.
In acest context mi-am exprimat si dezamagirea fata de cei care ne conduc si lipsa de speranta de a depasi situatia actuala.
In rest numai de bine.
P.S. Apropo , Tarile de Jos sunt poarta de intrare a drogurilor ( si nu numai ) in Europa .
Stimate,
impartial,
Tarile care se opun intrarii Romaniei in Senghen au lasat pe ,,seama” Austriei neplacerile politice si mediatice datorate acestui refuz, stiind bine ca ea se va opune pina in ,,pinzele albe”!Motivul este simplu si de inteles:Austria este poarta de intrare a neajunsurilor datorate nepregatirii Romaniei pentru rigorile tehnice ale Senghen, tara care in genere nu este pregatita pentru nimic ce i se cere ca urmare a apartenentei la UE.
7 răspunsuri
Articolul este corect in ce priveste nevoia de ,,SENGEN” a Romaniei, dar sufera de ,,scapari” tehnice:
1.Romania este o tara care nu este functionala in genere, iar in ce priveste garantiile de securitate in special, daca de pilda trecerea marfurilor prin vami nu este verificata cu aparatura indicata in ,,instructiunile” sengen!.Ce sa mai vorbim de alte obligatii nerespectate sau ,,nerespectabile” ca urmare a starii economice si financiare precare a tarii?
2.Nu avem o decizie a UE care sa protejeze economiile, piata unica si situatia cetatenilor deoarece insasi UE nu are un proiect ,,unional” in acest sens, fiind o simpla ,,uniune vamala”!
Nefiind uniune economica, UE nu poate construi proiecte pentru fiecara tara, iar ansamblul lor sa fie PROIECTUL ECONOMIC AL UE!Acest lucu sare in ochi doar in timpul crizelor, ca acum!
3.Daca UE, adica boardul stiintific economic al UE n-a fost capabil sa construiasca astfel de proiecte ci doar PNRR-uri bune la orice (dar fara functie de proiecte de tara) si nici macar acel ACQUIS comunitar de tranzitie la capitalism (de care scria A. Nastase in 2007 in ,,Romania Europeana) ce sa mai vorbim de altceva, decit de faptul ca doar ,,marile corporatii” nationale sint sprijinite de liderii UE.
4.Cea mai saraca tara din UE – Romania se screme de 20 de ani sa faca un ,,Proiect de Tara”, promisiunile esuind in 2012 odata cu guvernarea Ponta (cu cele 12 milioane investitii industriale si 250 de mii de noi locuri de munca industriale), apoi in primul mandat Johanis s-a dezumflat (dupa 3 ani) promisiunea aceluiasi proiect (cu 400 de specialisti in economie), iar acum premierul Ciuca flutura ideea unui nou proiect de tara.El va cuprinde idei generale, fiind in final tot un fel de ,,strategie nationala”, pe care specialistul Johaniss a avut intelepciunea de a nu o publica!
In lipsa capabilitatii de a fi realizat – lipsind o noua teorie economica a dezvoltarii ca fundament al acestei constructii care sa cuprinda metodele, tehnicile si instrumentarul unei astfel de lucrari economice – Romania va fi guvernata dupa 2024 dupa aceleasi programe economice rascoapte de dupa integrare.
5.Liderii care au construit UE nu sint mai buni cu nimic decit cei de acum, totii fiind ,,politici” iar nu cercetatori economici care sa fie diferiti.Comunismul aflat in expansiune asiatica (si nu numai) a obligat numea libera sa stringa rindurile ,,economice”, iar ceeace este azi UE este razultatul acestei constringeri, care a continuat din inertie!Proiectul acestei necesitati a facut din ei liderii care azi nu exista, deoarece UE n-are nici un proiect, traind de azi pe maine, ca pensionarii…
6.O UNIUNE ECONOMICA reala, functionala este construibila numai intre tari cu grade apropiate de dezvoltare economica si sociala, care sa aiba aceleasi interese si viziune a dezvoltarii, dar si capabilitatea de a o realiza.
In faza actuala, UE este o piatra de moara pentru Europa economica si asa va ramine cita vreme tarile Estice si cele mai putin dezvoltate nu vor construi propriul PROIECT DE TARA, cu obiectivul unei dezvoltari economica-industriale accelerate, a carui SUMA sa fie PROIECTUL economic al UE!
Cu strategii teoretice nationale, europene sau directive asupra a ceeace ar trebui sa faca tarile ramase in urma, UE ramine pe lung termen ,,blocul economic” din coada Americii, Chinei si Asiei emergente.
Pe langa Sarkozy puteti sa il adaugati pe Cancelarul Kurz al Austriei , acuzat de coruptie si care si-a dat demisia . Cu cata superioritate si trufie nu spunea de pe treptele Palatului Cotroceni ca noi , romanii , suntem corupti. Sau pe vicecancelarul prins pe la Ibiza ca afaceri cu rusii . Aceeasi Austrie care se opune acum intrarii Romaniei in Spatiul Schengen.Si lista ar putea continua cu multi politicieni de frunte aflati in slujba Rusiei. Sau scandalurile de coruptie mare din sistemul bancar din Tarile de jos sau cel din Danemarca. Dar toate acestea nu rezolva nimic. Clasa politica la nivel european si national este incapabila sa faca fata situatiei actuale.
Si apropo , doamna Merckel este imaginea perfecta a politicianului cu ochelari de cal , care a subminat din interior Uniunea Europeana in interesul rusilor.
Concluzia articolului dvs. este clara si nu ne da sperante pentru perioada urmatoare.
O mica observatie la acest citat: „Cât îi privește pe români, ei nici nu au cum să fie eurosceptici: cu un sfert din populație care muncește în zona euro, scepticismul se desfășoară mai mult în pauza de masă.”
La mitingul AUR (partid antieuropean) din aceasta vara au participat relativ multi romanii care lucreaza in strainatate. Este ipocrizie dar asta e realitatea. Cred ca procentul euroscepticismului in Romania este cel al votantilor AUR plus ceva.
Deseurile care intra zilnic ilegal prin portul Constanta si sunt arse tot ilegal in Ilfov (desi pe avizul de transport scrie ca merg la reciclare), vor misuna prin Schengen? Dar tonele de marfuri contrafacute din Turcia si China? Chestiunea cu migrantii ilegali e o marota de adormit copiii…Nu Austria sau Olanda coordoneaza retelele de trafic din vamile patriei!
Stimate,
Impartial,
Anumite tari se opun justificat contra intrarii Romaniei in Senghen, deoarece nu corespundem sub raport ,,tehnic”, iar nu unul ,,moral”!Fiecare are coruptii sai, dar Romania nu a realizat de pilda cerintele de control vamal la granita, autotrenurile trecind fiecare cu ce vrea in ,,vagoane”, marfa periculoasa, persoane, droguri, arme, etc. deoarece nu exista sau nu s-au pus in functie mijloacele de control din ,,exterior” a incarcaturii!De aceea se impune verificarea ,,vizuala”, cu stagnarea autotrenurilor pe kilometri intregi la vama!Intrarea in Senhgen este o problema serioasa si de responsabilitate pentru siguranta intregii UE, nu o problema de injosire a Romaniei cum o ,,traduc” unii dintre noi…
Stimate domnule Caliman ,
Probabil ca aveti dreptate privind controlul vamal. Dar respingerea Romaniei s-a facut din motive politice si nu tehnice. Pe de alta parte domnul Grosu subliniaza ipocrizia si dubla masura a celor care au respins pana acum aderarea Romaniei la spatiul Schengen . In plus dansul subliniaza calitatea celor care conduc acum statele europene , in general , si Uniunea Europeana in special.
Eu am adus cateva exemple in plus la cele mentionate de domnul Grosu , nimic mai mult.
In acest context mi-am exprimat si dezamagirea fata de cei care ne conduc si lipsa de speranta de a depasi situatia actuala.
In rest numai de bine.
P.S. Apropo , Tarile de Jos sunt poarta de intrare a drogurilor ( si nu numai ) in Europa .
Stimate,
impartial,
Tarile care se opun intrarii Romaniei in Senghen au lasat pe ,,seama” Austriei neplacerile politice si mediatice datorate acestui refuz, stiind bine ca ea se va opune pina in ,,pinzele albe”!Motivul este simplu si de inteles:Austria este poarta de intrare a neajunsurilor datorate nepregatirii Romaniei pentru rigorile tehnice ale Senghen, tara care in genere nu este pregatita pentru nimic ce i se cere ca urmare a apartenentei la UE.