O interfață între Economie și viața afacerilor
Domnule Iancu Guda , într-o altă analiză , recurgând la o metodă similară cu reducerea la absurd , ați încercat să demonstrați că introducerea impozitului de 1% pe cifra de afaceri pentru multinaționale este ilogică .
Acum , conform cifrelor prezentate de dvs. , profitul acestora este , in medie , de 2,5% din cifra de afaceri , care este de cca 1000 miliarde lei.
Firmele românești au un profit de 5% la aceeași cifră de afaceri.
Întrebări :
– Cum se face ca firmele românești au un profit dublu față de cele străine ? Au firmele românești un management mai bun ? Sau este vorba de optimizare fiscală ?
– La valorile prezentate de dvs. optimizările fiscale ale multinaționalelor ne costă cca 4 miliarde lei anual . E puțin ?
– Introducerea impozitului de 1% pe cifra de afaceri va aduce la buget cca 10 miliarde de lei. Cu 6 miliarde mai mult de cât in prezent ? Din nou , e puțin ?
In final , demonstrația dvs. nu m-a convins.
Referitor la microîntreprinderi sunt de acord cu analiza domnului Eugen Rădulescu că acestea au devenit o oportunitate de optimizare fiscală.
Ce microintreprinderi sunt acelea cu cifra de afaceri peste 5 milioane de euro? Mi se pare ca ceva nu e in regula la acel tabel.
2 răspunsuri
Domnule Iancu Guda , într-o altă analiză , recurgând la o metodă similară cu reducerea la absurd , ați încercat să demonstrați că introducerea impozitului de 1% pe cifra de afaceri pentru multinaționale este ilogică .
Acum , conform cifrelor prezentate de dvs. , profitul acestora este , in medie , de 2,5% din cifra de afaceri , care este de cca 1000 miliarde lei.
Firmele românești au un profit de 5% la aceeași cifră de afaceri.
Întrebări :
– Cum se face ca firmele românești au un profit dublu față de cele străine ? Au firmele românești un management mai bun ? Sau este vorba de optimizare fiscală ?
– La valorile prezentate de dvs. optimizările fiscale ale multinaționalelor ne costă cca 4 miliarde lei anual . E puțin ?
– Introducerea impozitului de 1% pe cifra de afaceri va aduce la buget cca 10 miliarde de lei. Cu 6 miliarde mai mult de cât in prezent ? Din nou , e puțin ?
In final , demonstrația dvs. nu m-a convins.
Referitor la microîntreprinderi sunt de acord cu analiza domnului Eugen Rădulescu că acestea au devenit o oportunitate de optimizare fiscală.
Ce microintreprinderi sunt acelea cu cifra de afaceri peste 5 milioane de euro? Mi se pare ca ceva nu e in regula la acel tabel.