23 noiembrie, 2025
Un comentariu unic in Romania despre draftul scris inițial în limba rusă…
Aștept cu nerăbdare analiza pe planul de „pace” ce va să vină!
Mulțumesc, domnule!
Ucraina vreodată stat european?!Evident mă refer la statut la voința politică!! În 5 ani?!😂
După toată nebunia asta de țară învinsă cu toată susținerea americană și europeană timp de 3 ani?
Da o fugă în Ucraina asta și vezi ce zic oamenii care trăiesc aici,care n au fugit in vest!
O sărman manipulator, situația nu i deloc roză, nori negri se revarsă peste Europa occidentală !
Pentru a evita acuze nefondate precizez următoarele :
1. Rusia este agresor și Ucraina este victima ;
2. Ucraina și ucrainenii suportă nenorocirile aduse de acest război ;
3. Ucraina are dreptul la PACE și poate avea în vedere exemplul Finlandei , care a fost victima unei agresiuni , a pierdut teritorii dar în final a ajuns una din cele mai dezvoltate țări , cu o armată foarte puternică și care în final a intrat în NATO;
4. Europa dă dovadă încă odată de ipocrizie . Nefiind capabilă să se opună Rusiei dorește ca pe spinarea Ucrainei să continue războiul și să slăbească Rusia. În același timp nu vrea să supere Rusia și refuză să dea Ucrainei arme care ar putea ajuta lupta Ucrainei și lovi puternic mașina de război rusească.
5. Rusia poate fi descurajată doar prin FORȚĂ ;
6. SUA are interese majore în Asia și dorește o dezangajare treptată din Europa. De aceea insistă pentru pace în Ucraina .
7. După terminarea conflictului , România ar trebuie să ducă o politică coordonată strâns cu Ucraina pentru a asigura securitatea în regiunea Mării Negre împreună cu Turcia ;
8. Garanțiile de securitate sunt iluzorii . Au mai fost date în 1994 ;
9. Interesele Europei de Vest sunt total diferite de cele ale Europei de Est. Europa de est , în ciuda mijloacelor reduse , trebuie să se înarmeze puternic , coordonat , în așa fel încât să descurajeze Rusia de la o viitoare agresiune;
Și câteva observații legate de acest conflict .
1. La fel ca în Iugoslavia , granițe mai mult administrative au fost transformate în granițe statale ;
2. Conflictele care au urmat , din conflicte cu caracter mai mult intern au devenit internaționale ;
3. În loc să se rezolve conflictele apărute pe cale pașnică , conducătorii acestor noi țări au recurs la război , încurajați și de forțe externe . Populația a suportat nenorocirile aduse de război .
4. Naționalismul exacerbat ( caracteristic noilor state ) a contribuit la pornirea războiului ;
5. Dreptul al autonomie a fost interpretat în mod diferit , funcție de interese celor puternici ;
6. Forța dreptului a eșuat în fața dreptului forței . Rusia a profitat , Europa a pierdut strategic.
7. Din acest conflict , Europa trebuie să înțeleagă că numai o politică unită față de Rusia , o politică de forță și de izolare poate reduce pericolul unui viitor război . Sunt sceptic în acest sens ;
8. România trebuie să aibă o abordare pragmatică . Să termine cu aiureli tip ” independență solidară ” și să treacă la un plan real de apărare a Țării. Altfel cizma rusească poate fi auzită din nou pe Sos. Kiseleff .
Opiniile privind acest conflict sunt atât de diferite , cele mai multe bazate pe interese sau idiosincrazii . Am căutat în cele expuse mai sus să fiu realist , condus numai de gândul că poporul ucrainean merită să trăiască în PACE!
În rest , numai de bine .
3 răspunsuri
Un comentariu unic in Romania despre draftul scris inițial în limba rusă…
Aștept cu nerăbdare analiza pe planul de „pace” ce va să vină!
Mulțumesc, domnule!
Ucraina vreodată stat european?!Evident mă refer la statut la voința politică!! În 5 ani?!😂
După toată nebunia asta de țară învinsă cu toată susținerea americană și europeană timp de 3 ani?
Da o fugă în Ucraina asta și vezi ce zic oamenii care trăiesc aici,care n au fugit in vest!
O sărman manipulator, situația nu i deloc roză, nori negri se revarsă peste Europa occidentală !
Pentru a evita acuze nefondate precizez următoarele :
1. Rusia este agresor și Ucraina este victima ;
2. Ucraina și ucrainenii suportă nenorocirile aduse de acest război ;
3. Ucraina are dreptul la PACE și poate avea în vedere exemplul Finlandei , care a fost victima unei agresiuni , a pierdut teritorii dar în final a ajuns una din cele mai dezvoltate țări , cu o armată foarte puternică și care în final a intrat în NATO;
4. Europa dă dovadă încă odată de ipocrizie . Nefiind capabilă să se opună Rusiei dorește ca pe spinarea Ucrainei să continue războiul și să slăbească Rusia. În același timp nu vrea să supere Rusia și refuză să dea Ucrainei arme care ar putea ajuta lupta Ucrainei și lovi puternic mașina de război rusească.
5. Rusia poate fi descurajată doar prin FORȚĂ ;
6. SUA are interese majore în Asia și dorește o dezangajare treptată din Europa. De aceea insistă pentru pace în Ucraina .
7. După terminarea conflictului , România ar trebuie să ducă o politică coordonată strâns cu Ucraina pentru a asigura securitatea în regiunea Mării Negre împreună cu Turcia ;
8. Garanțiile de securitate sunt iluzorii . Au mai fost date în 1994 ;
9. Interesele Europei de Vest sunt total diferite de cele ale Europei de Est. Europa de est , în ciuda mijloacelor reduse , trebuie să se înarmeze puternic , coordonat , în așa fel încât să descurajeze Rusia de la o viitoare agresiune;
Și câteva observații legate de acest conflict .
1. La fel ca în Iugoslavia , granițe mai mult administrative au fost transformate în granițe statale ;
2. Conflictele care au urmat , din conflicte cu caracter mai mult intern au devenit internaționale ;
3. În loc să se rezolve conflictele apărute pe cale pașnică , conducătorii acestor noi țări au recurs la război , încurajați și de forțe externe . Populația a suportat nenorocirile aduse de război .
4. Naționalismul exacerbat ( caracteristic noilor state ) a contribuit la pornirea războiului ;
5. Dreptul al autonomie a fost interpretat în mod diferit , funcție de interese celor puternici ;
6. Forța dreptului a eșuat în fața dreptului forței . Rusia a profitat , Europa a pierdut strategic.
7. Din acest conflict , Europa trebuie să înțeleagă că numai o politică unită față de Rusia , o politică de forță și de izolare poate reduce pericolul unui viitor război . Sunt sceptic în acest sens ;
8. România trebuie să aibă o abordare pragmatică . Să termine cu aiureli tip ” independență solidară ” și să treacă la un plan real de apărare a Țării. Altfel cizma rusească poate fi auzită din nou pe Sos. Kiseleff .
Opiniile privind acest conflict sunt atât de diferite , cele mai multe bazate pe interese sau idiosincrazii . Am căutat în cele expuse mai sus să fiu realist , condus numai de gândul că poporul ucrainean merită să trăiască în PACE!
În rest , numai de bine .