17 iunie, 2025
Valentin Lazea/ Despre orbire
Ii dau dreptate dlui Valentin Lazea./.. cand esti bugetar atat poti intelege … trebuie sa gasim resurse si justificari… stie dansul cum se face bugetul de stat ? Se aduna necesarul de bani de la tooate ministerele si toate entitatile care sunt platite din bani publici …dupa ce s-au adunat se trece sa se v ada si cate resurse sunt … si de regula nu sunt destule … atunci mai ajusteaza putin cererile si fac bugetul … este clar ca platile vor depasi cu mult incasarile … dar se mizeaza pe faptul ca daca undeva apare o criza se face o rectificare si se acopera golul… iar ce nui se inchide pe incasare sunt pierderile … deficitul … dar in anul 2024 el a fost de 9,3 % din pib… asta este ceea ce s-a prezentat … daca s-ar fi adunat si nu s-ar fi trecut la rearanjarea platilor planificate pentru anul 2024 – pentru plati in 2024, probabil ca pierderea bugetara reala ar fi fost de 11,3 % din ceea ce am reusit sa calculez… trebuie sa va ganditi – intarzierile de plata de ;la Casa de sanatate, la cate investitii s-au amanat platile pentru 2025 si puteti vedea amnsamblul situatiei dincolo de ceea ce rezulta statistic oficial…ceea nu intelege domnul cu ,,orbirea”este ca el lucreaza cu date statistice si nu stie ce se intampla in economia reala… stie cate societati mari se retrag din Romania, stie cati angajati raman fara loc de munca sau pleaca afara, stie cate societati mici se inchid … dansul stie sa fie ,,bugetar „. Nu este o rusine … sunt multi care isi asuma riscul sa fie ,, bunuri de folosinta publica ” si ei fac sa mearga economia inainte – dar nu sunt in categoria celor intretinuti !
Romania a intrat in UE NEPREGATITA … trebuia sa bifam o tinta … acum platim costurile unei economii nepregatite, predate pe nimic … dl ANGHEL Rugina imi spune si scria despre calea gresita luata prin CUPONIADA … acum platim pretul… dar trebuie sa ne revenim sa dam Uniunii Europene ceea ce merita dar sa avem grija si de ceea ce inseamna viitorul Romaniei …
Un răspuns
Valentin Lazea/ Despre orbire
Ii dau dreptate dlui Valentin Lazea./.. cand esti bugetar atat poti intelege … trebuie sa gasim resurse si justificari… stie dansul cum se face bugetul de stat ? Se aduna necesarul de bani de la tooate ministerele si toate entitatile care sunt platite din bani publici …dupa ce s-au adunat se trece sa se v ada si cate resurse sunt … si de regula nu sunt destule … atunci mai ajusteaza putin cererile si fac bugetul … este clar ca platile vor depasi cu mult incasarile … dar se mizeaza pe faptul ca daca undeva apare o criza se face o rectificare si se acopera golul… iar ce nui se inchide pe incasare sunt pierderile … deficitul … dar in anul 2024 el a fost de 9,3 % din pib… asta este ceea ce s-a prezentat … daca s-ar fi adunat si nu s-ar fi trecut la rearanjarea platilor planificate pentru anul 2024 – pentru plati in 2024, probabil ca pierderea bugetara reala ar fi fost de 11,3 % din ceea ce am reusit sa calculez… trebuie sa va ganditi – intarzierile de plata de ;la Casa de sanatate, la cate investitii s-au amanat platile pentru 2025 si puteti vedea amnsamblul situatiei dincolo de ceea ce rezulta statistic oficial…ceea nu intelege domnul cu ,,orbirea”este ca el lucreaza cu date statistice si nu stie ce se intampla in economia reala… stie cate societati mari se retrag din Romania, stie cati angajati raman fara loc de munca sau pleaca afara, stie cate societati mici se inchid … dansul stie sa fie ,,bugetar „. Nu este o rusine … sunt multi care isi asuma riscul sa fie ,, bunuri de folosinta publica ” si ei fac sa mearga economia inainte – dar nu sunt in categoria celor intretinuti !
Romania a intrat in UE NEPREGATITA … trebuia sa bifam o tinta … acum platim costurile unei economii nepregatite, predate pe nimic … dl ANGHEL Rugina imi spune si scria despre calea gresita luata prin CUPONIADA … acum platim pretul… dar trebuie sa ne revenim sa dam Uniunii Europene ceea ce merita dar sa avem grija si de ceea ce inseamna viitorul Romaniei …