5 mai, 2025
Lucrarea s-a terminat aici. Nicușor nu are discurs să-i țină piept lui Simion fiindcă Dan e un tip cu bun simț. Și astfel începe lungul drum al României către Rusia.
Domnule VicThor.iOS,
‘Lungul drum al României către Rusia’ a inceput atunci cand K. W. J. a provocat demiterea sau demisia sefilor de institutii de forta, si a ‘uitat’ sa numeasca alte persoane, lasand segmentele KGB-iste (controlate acum de FSB si de GRU) sa-si extinda influenta in structurile romanesti de forta (SRI si celelalte).
Analiză-deziderat (impropie autorului).
Planul A
“un desen al unei noi coaliții, cu USR cooptat la guvernare, care să asigure majoritatea în Parlament”
Aritmetică: PNL+USR+ UDMR+Minorităţi = 181 (-52);
Nu se poate majoritate parlamentară fără PSD sau AUR.
Planul B
, Un guvern cu premier ”suveranist”, susținut de PSD după ce PSD îl va fi înlocuit pe Marcel Ciolacu și își va fi instalat la conducere aripa pro-estică a partidului’; ipoteză puţin probabilă; ; chiar aşa cum sunt actual fără lideri competenţi pro euro-atlantici, nu văd cum o nouă conducere a PSD ş-ar ucide partidul ducându-l spre est.
AUR+SOS+POT = 161 (-72) chiar cu minorităţi sunt departe (nu mai vorbin despre dezertări din aceste partide)
Concluzia logică:
N.Dan preşedinte (să nu vorbim decâ despre aritmetica politică, carenţele de caracter si comportament, altădată):
Obligatoriu aducerea la guvernare a USR (datorie electorală); consecinţe: instabilitate, posibile alegeri anticipate faliment de ţară-incapacitate de plată (poate vine ȋn ajutor FMI-dacă-l lasă Trump).
Cu preşedinte Simion, greu de spus; individual n-are principii (morale, politice), nu-şi respecta cuvântul-ca şi N.Dan, ştie că fără UE şi NATO chiar mandatul lui nu e sigur (sprijin din partea administraţiei Trump a fost o iluzie).
Deci, după susţinerea principiilor MAGA, dle Grosu, nu puteţi incrimina debandada produsă printe votanţii români ȋn ultima jumătate de an, nici ȋnainte nu erau prea dispuşi la analize pragmatice.
Ne paşte o reacţiune ortodoxo-retrogradă.
Distinse domn:
1: nu am scris nicăieri că PSD iese de la guvernare: am scris că o cooptare a USR ar mai îndepărta emoțiile privind majoritata guvernamentală din parlament, acolo unde guvernul Ciolacu a trecut cu numai 7 voturi.
2: ”după susținerea principiilor MAGA”: oamenii ca dvs. așa sunt ei setați: nu cunosc decât 2 posibilități: cu maga sau antimaga; protrump sau antitrump etc. dacă v-ati scutura putin de prea accentuatul instict de turmă (trebuie să fiti neapărat pro sau contra a ceva – că turmele sunt călduțe și îți dau sentimentul de apartenență), ati constata că realitatea e mult mai compliată decât una iluzorie, care încape în chestiile pro sau contra.
Meseria mea nu e să fiu pe placul sau în acordul cuiva – probabil că dacă aș face asta mi-aș dubla sau tripla numărul de cititori (care aud numai ce vor ei să audă: pro sau contra): ci de a privi dincolo de etichetele de care turmele au nevoie ca să se poată recunoaște între ele.
Iar debandada de care vorbiti nu oamenii ca mine au creat-o: ci cei radicalizati – la stânga – care au produs o contrareacție a dreptei extreme. Da, ne paște o reacțiune ortodoxo-retrogradă, la fel de radicală precum antitrumpismul congenital.
relitatea cea reală a o sumă complicată de gri-uri, doar polițiștii locali cunosc numai două posibilități.
Super,
O analiza professionista care ar trebui sa ajunga la cat mai multi oameni care și gandesc… intradevar, solutia cea mai la indemana este sa iasa lumea la vot in turul 2 cum au iesit nemtii ca sa rezolve problema extremistilor lor….
E tarziu! Lumea vrea un guvern Robin Hood care sa faca cooperativizare si nationalizare, sa inchida comertul si afacerile internationale (globalism). Votantii ar fi bucurosi sa ia gratis averea altora, asa cum li s-a indus subliminal. Economia se va restrange drastic si se va reduce doar pe relatii est (care nu sunt globaliste?) Izolationismul va duce la inchiderea granitelor si la interzicerea parasirii tarii. Sper sa nu ajungem la astfel de situatii!
Mulțumim de încurajare! Sperăm că mai există oameni lucizi care sa salveze tara.
Buna ziua,
Cred ca analiza dumneavoastra este pertinenta dar perimiteti-mi sa am un punct de vedere diferit. Daca castiga alegerile Simion situatia va fi foarte dificila. Impreuna cu Georgescu si cei din AUR, precum si cu o parte din PSD vor lua masuri incompatibile cu legiel economiei de piata. Si atunci societatea civila si antreprenorii vor trebui sa aiba reactii mult mai dure. Cred ca la primele masuri luate impotriva mersului firesc al economiei solutia va fi o greva generala fiscala pentru a-i forta sa renunte la ceea ce vor sa faca. Nu sunt oameni care sa asculte e glasul ratiunii, ci doar de „bata”.
Poate ca marile companii pot incepe deja de pe acum sa puna umarul, indiferent daca vine Nicusor sau Simion. Cum ar fi ca Regina Maria si alti mamuti care declara pierderi dupa pierderi, sa inceapa sa isi declare profitul real si sa contribuie cu ceva impozite, ca sa salveze tara?
Asta mi se pare mie mai horror decat orice. Nenumaratele companii (in general transnationale) care nestingherit fac evaziune in Romania pro-occidentala, de ani de zile.
Hai sa vedem unde santem:
-haos politic generat de o coalitie PSD, PNL si UDMR, lipsita de viziune, fara un plan economico financiar coerent, asezata la putere doar de dragul puterii si a intereselor de orice fel.
-economie prabusita, sufocata de taxe si impozite inexplicabil justificate, o economie ce pare sa aiba mai degraba o linie de indatorare continua, pentru o cauza care trebuia evitata din start, RAZBOIUL.
-politicieni corupti, suspecti de actiuni de tradare a Romaniei in antiteza cu vointa populara si incompetenta politica
-armata complet disparuta, avand ca efectiv doar niste birocrati – generali si un grup restrans de combatanti, toata apararea fiind delegata catre NATO, organizatie care are tendinte de a si depasi competentele, trecand de la un scop defensiv la unul ofensiv
-un invatamant fara perspectiva, cu absolventi semianalfabeti in majoritate
-o patura sociala pasiva peste cea activa, ceea ce duce la imprumuturi bancare si cresterea datoriei
-agricultura si turismul intr-un impas fara precedent, fara viziune
-programe fara a avea necesitatea reala, implementate in zone si locuri ce nu au legatura cu acestea
-procedurile de accesare sunt facute in asa mod ca nu exista o transparenta si o egalitate de sanse, nu exista o stimulare concreta a diversitatii beneficiarilor, existand anumite firme dedicate acestor fonduri
-nu exista consiliere reala in piata a institutiilor pentru aplicarea politicilor guvernamentale, si daca exista sunt de umplutura si in interesul lor
Am expus doar o mica parte a ceea ce suntem in acest moment, dar nu putem merge cu un guvern care e croit numai pe consum. De fiecare data aceeasi problema, nu se creeaza, doar se distruge pentru a face datorii si culmea este ca nu avem o alta varianta reala pentru ca aceasta nu este lasata sa iasa la suprafata. Eu sper ca vom reusii o schimbare de mentalitate politica, de o parte si de alta a ei, pana la urma. Speranta ca mentalitatea asta negativa va disparea dinspre noi, a cazut. Se pare ca trebuie tot din afara sa ni se arate calea intr-un mod fortuit.
Avem 2 candidati, unul cu tenta nationalista si unul cu tenta liberala putin cam iesit din normalul liberalului.
Cel nationalist doreste o economie mixta bazata atat pe economie deschisa pietei cu capital strain, cat si sectorului economic national protejat. E foarte clar ca, capitalul strain a incercat si reusit sa capitalizeze un monopol in Romania, in detrimentul celui autohton, iar asta este un fapt negativ din toate punctele de vedere. Influenta lor este complexa, uneori iesite din cadrul legislativ.
Dar este si unul moral, cu care noi romanii nu trebuie sa fim de acord : externalizarea profitului prin generarea fictiva a unor cheltuieli externe. Adica, ai afacere in Romania, platesti si te eficientizezi aici in Romania. Profitul il introduci aici, ca de aceea v-am autorizat pe teritorul Romaniei. Colectezi activele financiare in proportie de cel putin 70%, platesti impozit si TVA statului r
man.
Capitalul firmelor romanesti este tot timpul intr-o presiune legislativa fara predictibilitate, incarcata de incompetenta statului de a putea oferi stabilitate financiara, atat firmelor cat si populatiei. Exista o senzatie de eliminare totala a capitalului autohton.
Referitor celui de al doilea candidat:
inseamna o perpetuare a politicilor ineficiente si indatorarea Romaniei fara a avea vreo sansa de a se salva ceva, fara a mai gandi autohton, tot timpul vom fi colacul de salvare al altora in detrimentul nostru.
Nimic din ceea ce am expus nu este natural, el este artificial creat, datorita incompetentei, lenei si actiunilor infractionale comise la nivelul executivului cat si legislativului, cu toate sectoarele lor. Natura ofera doar accidente, nu perpetuari.
Cauta sa ti faci propria analiza, si pune deasupra ta ca individ, familia si averea nationala, pentru ca din ea vei trai, iar credinta in religia ta iti va fi refugiu cand greul te va ajunge.
Solutia in scenariul defavorabil este greva fiscala generala.
Este singura parghie pe care economia privata o are asupra statului. Fortarea intrarii statului in incapacitate de plata si fortarea plecarii de la carma a personajelor indezirabile.
CARE economie??? Aia terorizata de anaf si ceilalti slujbasi ai statului? Nici un guvern din ultimii 30 ani de ani nu a fost prieten cu afacerile romanesti ci doar le-au tolerat si bubuit cu fiecare ocazie. kakaia ekonomia?
mai spuneti si povestea cu drobul de sare!
13 răspunsuri
Lucrarea s-a terminat aici. Nicușor nu are discurs să-i țină piept lui Simion fiindcă Dan e un tip cu bun simț. Și astfel începe lungul drum al României către Rusia.
Domnule VicThor.iOS,
‘Lungul drum al României către Rusia’ a inceput atunci cand K. W. J. a provocat demiterea sau demisia sefilor de institutii de forta, si a ‘uitat’ sa numeasca alte persoane, lasand segmentele KGB-iste (controlate acum de FSB si de GRU) sa-si extinda influenta in structurile romanesti de forta (SRI si celelalte).
Analiză-deziderat (impropie autorului).
Planul A
“un desen al unei noi coaliții, cu USR cooptat la guvernare, care să asigure majoritatea în Parlament”
Aritmetică: PNL+USR+ UDMR+Minorităţi = 181 (-52);
Nu se poate majoritate parlamentară fără PSD sau AUR.
Planul B
, Un guvern cu premier ”suveranist”, susținut de PSD după ce PSD îl va fi înlocuit pe Marcel Ciolacu și își va fi instalat la conducere aripa pro-estică a partidului’; ipoteză puţin probabilă; ; chiar aşa cum sunt actual fără lideri competenţi pro euro-atlantici, nu văd cum o nouă conducere a PSD ş-ar ucide partidul ducându-l spre est.
AUR+SOS+POT = 161 (-72) chiar cu minorităţi sunt departe (nu mai vorbin despre dezertări din aceste partide)
Concluzia logică:
N.Dan preşedinte (să nu vorbim decâ despre aritmetica politică, carenţele de caracter si comportament, altădată):
Obligatoriu aducerea la guvernare a USR (datorie electorală); consecinţe: instabilitate, posibile alegeri anticipate faliment de ţară-incapacitate de plată (poate vine ȋn ajutor FMI-dacă-l lasă Trump).
Cu preşedinte Simion, greu de spus; individual n-are principii (morale, politice), nu-şi respecta cuvântul-ca şi N.Dan, ştie că fără UE şi NATO chiar mandatul lui nu e sigur (sprijin din partea administraţiei Trump a fost o iluzie).
Deci, după susţinerea principiilor MAGA, dle Grosu, nu puteţi incrimina debandada produsă printe votanţii români ȋn ultima jumătate de an, nici ȋnainte nu erau prea dispuşi la analize pragmatice.
Ne paşte o reacţiune ortodoxo-retrogradă.
Distinse domn:
1: nu am scris nicăieri că PSD iese de la guvernare: am scris că o cooptare a USR ar mai îndepărta emoțiile privind majoritata guvernamentală din parlament, acolo unde guvernul Ciolacu a trecut cu numai 7 voturi.
2: ”după susținerea principiilor MAGA”: oamenii ca dvs. așa sunt ei setați: nu cunosc decât 2 posibilități: cu maga sau antimaga; protrump sau antitrump etc. dacă v-ati scutura putin de prea accentuatul instict de turmă (trebuie să fiti neapărat pro sau contra a ceva – că turmele sunt călduțe și îți dau sentimentul de apartenență), ati constata că realitatea e mult mai compliată decât una iluzorie, care încape în chestiile pro sau contra.
Meseria mea nu e să fiu pe placul sau în acordul cuiva – probabil că dacă aș face asta mi-aș dubla sau tripla numărul de cititori (care aud numai ce vor ei să audă: pro sau contra): ci de a privi dincolo de etichetele de care turmele au nevoie ca să se poată recunoaște între ele.
Iar debandada de care vorbiti nu oamenii ca mine au creat-o: ci cei radicalizati – la stânga – care au produs o contrareacție a dreptei extreme. Da, ne paște o reacțiune ortodoxo-retrogradă, la fel de radicală precum antitrumpismul congenital.
relitatea cea reală a o sumă complicată de gri-uri, doar polițiștii locali cunosc numai două posibilități.
Super,
O analiza professionista care ar trebui sa ajunga la cat mai multi oameni care și gandesc… intradevar, solutia cea mai la indemana este sa iasa lumea la vot in turul 2 cum au iesit nemtii ca sa rezolve problema extremistilor lor….
E tarziu! Lumea vrea un guvern Robin Hood care sa faca cooperativizare si nationalizare, sa inchida comertul si afacerile internationale (globalism). Votantii ar fi bucurosi sa ia gratis averea altora, asa cum li s-a indus subliminal. Economia se va restrange drastic si se va reduce doar pe relatii est (care nu sunt globaliste?) Izolationismul va duce la inchiderea granitelor si la interzicerea parasirii tarii. Sper sa nu ajungem la astfel de situatii!
Mulțumim de încurajare! Sperăm că mai există oameni lucizi care sa salveze tara.
Buna ziua,
Cred ca analiza dumneavoastra este pertinenta dar perimiteti-mi sa am un punct de vedere diferit. Daca castiga alegerile Simion situatia va fi foarte dificila. Impreuna cu Georgescu si cei din AUR, precum si cu o parte din PSD vor lua masuri incompatibile cu legiel economiei de piata. Si atunci societatea civila si antreprenorii vor trebui sa aiba reactii mult mai dure. Cred ca la primele masuri luate impotriva mersului firesc al economiei solutia va fi o greva generala fiscala pentru a-i forta sa renunte la ceea ce vor sa faca. Nu sunt oameni care sa asculte e glasul ratiunii, ci doar de „bata”.
Poate ca marile companii pot incepe deja de pe acum sa puna umarul, indiferent daca vine Nicusor sau Simion. Cum ar fi ca Regina Maria si alti mamuti care declara pierderi dupa pierderi, sa inceapa sa isi declare profitul real si sa contribuie cu ceva impozite, ca sa salveze tara?
Asta mi se pare mie mai horror decat orice. Nenumaratele companii (in general transnationale) care nestingherit fac evaziune in Romania pro-occidentala, de ani de zile.
Hai sa vedem unde santem:
-haos politic generat de o coalitie PSD, PNL si UDMR, lipsita de viziune, fara un plan economico financiar coerent, asezata la putere doar de dragul puterii si a intereselor de orice fel.
-economie prabusita, sufocata de taxe si impozite inexplicabil justificate, o economie ce pare sa aiba mai degraba o linie de indatorare continua, pentru o cauza care trebuia evitata din start, RAZBOIUL.
-politicieni corupti, suspecti de actiuni de tradare a Romaniei in antiteza cu vointa populara si incompetenta politica
-armata complet disparuta, avand ca efectiv doar niste birocrati – generali si un grup restrans de combatanti, toata apararea fiind delegata catre NATO, organizatie care are tendinte de a si depasi competentele, trecand de la un scop defensiv la unul ofensiv
-un invatamant fara perspectiva, cu absolventi semianalfabeti in majoritate
-o patura sociala pasiva peste cea activa, ceea ce duce la imprumuturi bancare si cresterea datoriei
-agricultura si turismul intr-un impas fara precedent, fara viziune
-programe fara a avea necesitatea reala, implementate in zone si locuri ce nu au legatura cu acestea
-procedurile de accesare sunt facute in asa mod ca nu exista o transparenta si o egalitate de sanse, nu exista o stimulare concreta a diversitatii beneficiarilor, existand anumite firme dedicate acestor fonduri
-nu exista consiliere reala in piata a institutiilor pentru aplicarea politicilor guvernamentale, si daca exista sunt de umplutura si in interesul lor
Am expus doar o mica parte a ceea ce suntem in acest moment, dar nu putem merge cu un guvern care e croit numai pe consum. De fiecare data aceeasi problema, nu se creeaza, doar se distruge pentru a face datorii si culmea este ca nu avem o alta varianta reala pentru ca aceasta nu este lasata sa iasa la suprafata. Eu sper ca vom reusii o schimbare de mentalitate politica, de o parte si de alta a ei, pana la urma. Speranta ca mentalitatea asta negativa va disparea dinspre noi, a cazut. Se pare ca trebuie tot din afara sa ni se arate calea intr-un mod fortuit.
Avem 2 candidati, unul cu tenta nationalista si unul cu tenta liberala putin cam iesit din normalul liberalului.
Cel nationalist doreste o economie mixta bazata atat pe economie deschisa pietei cu capital strain, cat si sectorului economic national protejat. E foarte clar ca, capitalul strain a incercat si reusit sa capitalizeze un monopol in Romania, in detrimentul celui autohton, iar asta este un fapt negativ din toate punctele de vedere. Influenta lor este complexa, uneori iesite din cadrul legislativ.
Dar este si unul moral, cu care noi romanii nu trebuie sa fim de acord : externalizarea profitului prin generarea fictiva a unor cheltuieli externe. Adica, ai afacere in Romania, platesti si te eficientizezi aici in Romania. Profitul il introduci aici, ca de aceea v-am autorizat pe teritorul Romaniei. Colectezi activele financiare in proportie de cel putin 70%, platesti impozit si TVA statului r
man.
Capitalul firmelor romanesti este tot timpul intr-o presiune legislativa fara predictibilitate, incarcata de incompetenta statului de a putea oferi stabilitate financiara, atat firmelor cat si populatiei. Exista o senzatie de eliminare totala a capitalului autohton.
Referitor celui de al doilea candidat:
inseamna o perpetuare a politicilor ineficiente si indatorarea Romaniei fara a avea vreo sansa de a se salva ceva, fara a mai gandi autohton, tot timpul vom fi colacul de salvare al altora in detrimentul nostru.
Nimic din ceea ce am expus nu este natural, el este artificial creat, datorita incompetentei, lenei si actiunilor infractionale comise la nivelul executivului cat si legislativului, cu toate sectoarele lor. Natura ofera doar accidente, nu perpetuari.
Cauta sa ti faci propria analiza, si pune deasupra ta ca individ, familia si averea nationala, pentru ca din ea vei trai, iar credinta in religia ta iti va fi refugiu cand greul te va ajunge.
Solutia in scenariul defavorabil este greva fiscala generala.
Este singura parghie pe care economia privata o are asupra statului. Fortarea intrarii statului in incapacitate de plata si fortarea plecarii de la carma a personajelor indezirabile.
CARE economie??? Aia terorizata de anaf si ceilalti slujbasi ai statului? Nici un guvern din ultimii 30 ani de ani nu a fost prieten cu afacerile romanesti ci doar le-au tolerat si bubuit cu fiecare ocazie. kakaia ekonomia?
mai spuneti si povestea cu drobul de sare!