8 iulie, 2024



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

6 răspunsuri

  1. Domnnule Grosu,
    Lăsând la o parte faptul că sunt de acord cu concluzia dvs., trebuie să spun că coaliția câștigătoare nu se numește Noul Front Național, ci Noul Front Popular – denumire care face aluzie la Frontul Popular care a câștigat alegerile din 1936, după care Léon Blum a ajuns prim ministru.
    Pe de altă parte, nu este adevărat că presa mainstream a considerat numai Adunarea Națională drept partid extremist. Și Franța Nesupusă și Partidul Comunist sunt considerate extremiste (de stânga, evident). Am citit suficient de multe știri în presa mainstream cu privire la acest subiect.
    Opinia mea (desigur, nu contează) este că Noul Front Popular se va sparge în noua Adunare Națională (mă refer, evident, la Camera inferioară a Parlamentului, nu la partid), iar Republica înainte! va reuși să aibă sprijin parlamentar de la ecologiști și socialiști și va putea să guverneze, până la alegerile prezidențiale. SIgur, e doar o ipoteză.

  2. Excepțional comentariul lui Cristian Grosu.
    Claritatea analizei situației din Franța dar nu numai se îmbină cu o judecată independentă.
    Așa este: pericolul forțelor extremiste de dreapta este exagerat, cel al extremiștilor de stânga ignorat sau minimalizat!
    De către politicieni lipsiți de vlagă și de viziune, dar din păcate și de către analiști și de către o presă oportunistă.
    Și într-adevăr, schimbarea legislației electorale, care se pare că se discută, nu va modifica dorința de schimbare a populației din Franța, dar nu numai.
    Felicitări, mulțumesc.

  3. O analiză corectă și sintetică . Franța a sărit din lac ( alegerile din primul tur ) în puț ( turul al doilea ).
    Să vedem ce va fi . Societatea franceză este împărțită ideologic și sub asaltul islamismului și migrației. Valorile tradiționale sunt ignorate și încet , încet va rezulta o tocană (!) fără gust. Ou sont les neiges d’antan !

  4. Că unu care a prins comunismul in plin, rămân perplex de cum propaganda e mereu in floare.
    Identic ca atunci , se ascund sub preș toate problemele și
    înfrângerile. Se
    finanțează pe site cu
    pretenții de
    seriozitate, victorii ,
    ” oda conducătorilor iubiți” , reciclare nerușinată a unor catastrofe politice ca Ursula. ( care în pur stil socialist tratează orice cu oricine pentru a fi oficial votată. Evident pe banii altora .)
    Iar in Franța, nimeni nu a îndrăznit să declare președintele Macron un incapabil politic.
    Degeaba cheltuielile bugetului general consolidat francez se ridică la 56 % PIB.
    https://www.truenumbers.it/spesa-pubblica-spesa-sociale/
    Bani dați clientelei dar și pentru a obține voturi. Pensionați privilegiați din tinerețe și cu garantarea pensiei ridicate. (Frumos exemplu am copiat. ☹️ )
    56% PIB e un procent colosal de cheltuială publică ( primul loc mondial ) care ar face sa moară de invidie toți ex comuniștii notorii ai planetei.
    Neimportant . Tăcere generalizata. Și când Le Pen va câștiga alegerile , multi se vor minuna ca boul la poarta noua.
    PS.
    Dacă Trump câștigă în USA ( după primul confront cu mumia Biden, e evident ) , niste tari din sud estul european vor avea groase probleme. Că umbrela protectiva americană va devenii contra cost. Pentru unii preocupați exclusiv doar de 1 decembrie
    și decretele aferente. Și atunci sa vezi când va trebui sa verși miliarde de dolari anual fratelui mai mare ca sa nu fi obligat să vorbești/ scri rusește. Deșii unii patrioți naționali se pregătesc deja să aștepte cu pâine și sare rușii pe Dunăre.

  5. Dacă recunoașteți că „tot acest leadership inconștient invocă, în ecuațiile politice tot mai străine de electorate, ”valoarea pro-europeană” a politicilor lor:
    în realitate, politicile lor sunt exact împotriva coeziunii europene, a politicilor economice favorabile economiei UE, a consolidării și păstrării unei societăți de piață liberale bazate pe meritocrație și realism.”
    de ce îi numiți „extremă-dreaptă” pe cei care doresc întoarcerea la originile Uniunii Europene?
    Nu e clar că acolo stă de fapt normalitatea?
    Sau am înnebunit cu toții? Și nu mai avem de ales decât între extrema-stângă, extrema-dreaptă și extrema-hoață?

  6. Imi place sa vad in sfarsit un jurnalist care declara stanga – extremism – punctul 4!
    Este de fapt adevaratul extremism si singurul! Toate variantele de marxism, bolsevism, fascism, nazism, comunism, socialism, globalism (pedo-globalism) sunt extremisme care au creat milioane de victime, cu gloante, schingiuri, inchisori, injectii, etc.
    Istoria trucata scrisa de globalistii-cultural-marxisti inca dinainte de WWII, trebuie corectata. Miscarile crestine, nationale, patriotice sunt normalitate, nu extremism. Cultura mortii, globalismul, cu toate directiile criminale pe care le declara, prin inversarea valorilor, ca fiind bune, diversitate, incluziune, lgbtqxyzw, avort, nu-s decat regresisme, boli mentale, induse de o grupare de psihopati, trecuti prin insula lui Epstein si prin cate alte locatii tinute ascunse.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

6 răspunsuri

  1. Domnnule Grosu,
    Lăsând la o parte faptul că sunt de acord cu concluzia dvs., trebuie să spun că coaliția câștigătoare nu se numește Noul Front Național, ci Noul Front Popular – denumire care face aluzie la Frontul Popular care a câștigat alegerile din 1936, după care Léon Blum a ajuns prim ministru.
    Pe de altă parte, nu este adevărat că presa mainstream a considerat numai Adunarea Națională drept partid extremist. Și Franța Nesupusă și Partidul Comunist sunt considerate extremiste (de stânga, evident). Am citit suficient de multe știri în presa mainstream cu privire la acest subiect.
    Opinia mea (desigur, nu contează) este că Noul Front Popular se va sparge în noua Adunare Națională (mă refer, evident, la Camera inferioară a Parlamentului, nu la partid), iar Republica înainte! va reuși să aibă sprijin parlamentar de la ecologiști și socialiști și va putea să guverneze, până la alegerile prezidențiale. SIgur, e doar o ipoteză.

  2. Excepțional comentariul lui Cristian Grosu.
    Claritatea analizei situației din Franța dar nu numai se îmbină cu o judecată independentă.
    Așa este: pericolul forțelor extremiste de dreapta este exagerat, cel al extremiștilor de stânga ignorat sau minimalizat!
    De către politicieni lipsiți de vlagă și de viziune, dar din păcate și de către analiști și de către o presă oportunistă.
    Și într-adevăr, schimbarea legislației electorale, care se pare că se discută, nu va modifica dorința de schimbare a populației din Franța, dar nu numai.
    Felicitări, mulțumesc.

  3. O analiză corectă și sintetică . Franța a sărit din lac ( alegerile din primul tur ) în puț ( turul al doilea ).
    Să vedem ce va fi . Societatea franceză este împărțită ideologic și sub asaltul islamismului și migrației. Valorile tradiționale sunt ignorate și încet , încet va rezulta o tocană (!) fără gust. Ou sont les neiges d’antan !

  4. Că unu care a prins comunismul in plin, rămân perplex de cum propaganda e mereu in floare.
    Identic ca atunci , se ascund sub preș toate problemele și
    înfrângerile. Se
    finanțează pe site cu
    pretenții de
    seriozitate, victorii ,
    ” oda conducătorilor iubiți” , reciclare nerușinată a unor catastrofe politice ca Ursula. ( care în pur stil socialist tratează orice cu oricine pentru a fi oficial votată. Evident pe banii altora .)
    Iar in Franța, nimeni nu a îndrăznit să declare președintele Macron un incapabil politic.
    Degeaba cheltuielile bugetului general consolidat francez se ridică la 56 % PIB.
    https://www.truenumbers.it/spesa-pubblica-spesa-sociale/
    Bani dați clientelei dar și pentru a obține voturi. Pensionați privilegiați din tinerețe și cu garantarea pensiei ridicate. (Frumos exemplu am copiat. ☹️ )
    56% PIB e un procent colosal de cheltuială publică ( primul loc mondial ) care ar face sa moară de invidie toți ex comuniștii notorii ai planetei.
    Neimportant . Tăcere generalizata. Și când Le Pen va câștiga alegerile , multi se vor minuna ca boul la poarta noua.
    PS.
    Dacă Trump câștigă în USA ( după primul confront cu mumia Biden, e evident ) , niste tari din sud estul european vor avea groase probleme. Că umbrela protectiva americană va devenii contra cost. Pentru unii preocupați exclusiv doar de 1 decembrie
    și decretele aferente. Și atunci sa vezi când va trebui sa verși miliarde de dolari anual fratelui mai mare ca sa nu fi obligat să vorbești/ scri rusește. Deșii unii patrioți naționali se pregătesc deja să aștepte cu pâine și sare rușii pe Dunăre.

  5. Dacă recunoașteți că „tot acest leadership inconștient invocă, în ecuațiile politice tot mai străine de electorate, ”valoarea pro-europeană” a politicilor lor:
    în realitate, politicile lor sunt exact împotriva coeziunii europene, a politicilor economice favorabile economiei UE, a consolidării și păstrării unei societăți de piață liberale bazate pe meritocrație și realism.”
    de ce îi numiți „extremă-dreaptă” pe cei care doresc întoarcerea la originile Uniunii Europene?
    Nu e clar că acolo stă de fapt normalitatea?
    Sau am înnebunit cu toții? Și nu mai avem de ales decât între extrema-stângă, extrema-dreaptă și extrema-hoață?

  6. Imi place sa vad in sfarsit un jurnalist care declara stanga – extremism – punctul 4!
    Este de fapt adevaratul extremism si singurul! Toate variantele de marxism, bolsevism, fascism, nazism, comunism, socialism, globalism (pedo-globalism) sunt extremisme care au creat milioane de victime, cu gloante, schingiuri, inchisori, injectii, etc.
    Istoria trucata scrisa de globalistii-cultural-marxisti inca dinainte de WWII, trebuie corectata. Miscarile crestine, nationale, patriotice sunt normalitate, nu extremism. Cultura mortii, globalismul, cu toate directiile criminale pe care le declara, prin inversarea valorilor, ca fiind bune, diversitate, incluziune, lgbtqxyzw, avort, nu-s decat regresisme, boli mentale, induse de o grupare de psihopati, trecuti prin insula lui Epstein si prin cate alte locatii tinute ascunse.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: