14 noiembrie, 2023



Articole recomandate:

citește și

lasă un comentariu

Un răspuns

  1. „Magnifica” imagine de mai sus ne arata ca scopul este sa ni se „bage pe gat” ideia ca chiar exista functia oficiala de „prima doamna” a Romaniei, desi realitatea este cu totul alta. Prin mijlocirea inductiei subliminale ni se impune de asemenea acceptarea ideii ca este suficient ca seful statului sa vrea pt. ca „sa se faca”, pt ca el e „stapanul ales” al natiunii (desi, in cifre absolute, numarul de voturi obtinute de actualul presedinte plus de „guvernul meu”, nu depaseste 50% din total electorat). Acelasi drept la atitudine abuziva – bazat pe calitatea de „ales de popor”, majoritar (sic!) – se degaja si din nonshalantza cu care seful statului cheltuieste banii publici pt. a-si asigura, siesi si consoartei, conditii de lux pt. un turneu ale carui rezultate nu sunt in nici-un fel raportate noua, celor care ii sustinem luxul prin plata de taxe si impozite; sau exista, publicate pe undeva, aceste rapoarte „secretizate”…si nu stiu eu ? Asa ne trebuie ! Aceeasi exclamatie o fac eu, cu pretentie de indreptatire si referindu-ma la coalitia impusa de acelasi presedinte si la actuala guvernare. „Desteapta-te, romane…”, dar cine este suficient de constient de cat de imperioasa este aceasta cerinta, continuta in imnul national, astazi mai mult decat oricand ?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

Un răspuns

  1. „Magnifica” imagine de mai sus ne arata ca scopul este sa ni se „bage pe gat” ideia ca chiar exista functia oficiala de „prima doamna” a Romaniei, desi realitatea este cu totul alta. Prin mijlocirea inductiei subliminale ni se impune de asemenea acceptarea ideii ca este suficient ca seful statului sa vrea pt. ca „sa se faca”, pt ca el e „stapanul ales” al natiunii (desi, in cifre absolute, numarul de voturi obtinute de actualul presedinte plus de „guvernul meu”, nu depaseste 50% din total electorat). Acelasi drept la atitudine abuziva – bazat pe calitatea de „ales de popor”, majoritar (sic!) – se degaja si din nonshalantza cu care seful statului cheltuieste banii publici pt. a-si asigura, siesi si consoartei, conditii de lux pt. un turneu ale carui rezultate nu sunt in nici-un fel raportate noua, celor care ii sustinem luxul prin plata de taxe si impozite; sau exista, publicate pe undeva, aceste rapoarte „secretizate”…si nu stiu eu ? Asa ne trebuie ! Aceeasi exclamatie o fac eu, cu pretentie de indreptatire si referindu-ma la coalitia impusa de acelasi presedinte si la actuala guvernare. „Desteapta-te, romane…”, dar cine este suficient de constient de cat de imperioasa este aceasta cerinta, continuta in imnul national, astazi mai mult decat oricand ?

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: