16 iulie, 2023



Articole recomandate:

Etichete: ,

citește și

lasă un comentariu

2 răspunsuri

  1. 1.Intr-o economie liberala de Piata exista nu UNA ci DOUA posibilitati legale ale statului de a interveni in ECONOMIA PRIVATA!
    Prima este cea de care scrie autorul, adica ,,politica fiscal-bugetara”!
    A doua si cea FUNDAMENTALA pentru dezvoltarea economica-industriala este politica COMPETITIVITATII ECONOMICE – INSTITUTIONALE.
    Prima se aplica asupra intreprinderilor nationale si straine, care au facut gresala de a investi in Romania fara cap si coada si platesc pentru asta la fiecare ,,anticiclu” de dezvoltare, pe care-l provoaca o clasa politica incapabila de a invata si aplica regulile fundamentale ale bunei functionalitati economice!
    A doua regula ,,se aplica” investitorilor industriali majori, impiedicindu-i sa investeasca in tara noastra, prin indicele CATASTROFAL 74 de (ne)-competitivitate/functionalitate institutionala din Romania!Asa ca vin (daca mai VIN SI ACEIA) DOAR INVESTITORI minori, cu produse si tehnologii manuale, cu VALOARE ADAUGATA de ,,trei lulele” si salarii la minimul pe economie!
    2.Urmare a conducerii dupa interese politice si de grup (daca putem vorbi totusi de conducere in haosul decizional si legislativ curent), indicele de competitivitate torpileaza orice crestere industriala, mai ales in etape de crize succesive de care am avut parte in ultimii 4 ani.
    Ori despre aceasta POLITICA ECONOMICA, care ar salva Romania de la esecul general, nu vorbeste nimeni, ea fiind situata intr-un PROIECT DE TARA si o noua stiinta economica, care par ca au in fata toate obstacolele necesare spre a nu exista in Romania…

  2. DOMNILOR ASA ZISI GUVERNANTI SI POLITICIENI
    De 33 de ani vă certați pe ciolan. Sau mai bine zis, vă faceți că vă certați. Între voi, doar împărțiți ciolanul. Adică, prada! Adică, România!
    Îi mințiți pe toți și umblați cu “interesul național” în gură, poate, poate vă mai crede cineva.
    Chiar nu ați înțeles că suntem sătui de voi?
    De voi toți! De la stânga la dreapta, niște bișnițari de doi bani, agramați, analfabeți, cămătari, traficanți, borfași care nu ștîți ce să mai combinați. Pentru interesul propriu și al stăpânilor voștri. Căci știm doar, că sunteți slugoii Europei.
    Combinatori de cea mai joasă speță cu aere de mafioți. Sunteți doar niște râsuri. Ca să fie pe înțelesul vostru! Pe limba voastră, căci majoritatea nici bacalaureat nu aveți. Dar aveți pretenții de elite! Vai, mama voastră de repetenți!
    Ne-ați înnebunit de două săptămâni cu cafteala politică, uitând că la mijloc e vorba de oameni. Pe care-i plimbați pe la haznalele Moartea tv., în speță, toate, să vă faceți că faceți. Așa ați învățat voi să faceți politică. Politica morții. Cățărându-vă pe cadavre fără să fie tras niciun nemernic la răspundere. De ce? Pentru că toți sunteți la fel! Nu vă diferențiează decât o culoare. Atât! O clică de mizerabili! Care promit că vor face.
    Ce dracului să mai faceți?! Ați distrus tot, ați călcat pe cadavre, ați girat traficul de orice fel, ați distrus educația, industria, ați pus în scaune de decizie drogați, bețivi, bolnavi mintal, demenți și cretini cu aere de Mesia.
    Suntem sătui de voi până peste cap!
    Până unde, până când?! Pe voi nu vă mai satură nimeni și nimic. Doar pământul! Când o să vă înghită pe toți. Cred că o să vă scuipe și el afară! Nu vă mai suportă nici pământul, darămite oamenii! Sunteți fericiți că nația e fraieră. Înghite orice minciună pe care o livrați voi. Aveți doar o vagă impresie. Orice român de rând din hoți și borfași nu vă scoate. Asta ca să știți. Să nu cumva să trăiți cu falsa impresie că neamul ăsta e atât de idiot ca voi. Niciodată!
    E sătul de voi până peste cap! Dacă ați cunoaște cu adevărat realitatea, ați fugi în munți și nu ați mai coborî niciodată.
    Dar întotdeauna vine și ziua plăților! Pentru voi toți. Pentru tot ce ați făcut, cu siguranța plata va fi cruntă. Pe nouă generații. O meritați pe deplin! Voi și ai voștri!
    De muncă reală cănd aveți de gând să vă apucați?! De făcut ceva bun pentru țara asta mai aveți timp?
    Sau nu mai aveți țară și noi nu știm?! Ați jucat-o la poker pe 2 lei sau pe niște case? De preferință șase și niște mașini cu scaune încălzite să nu vi se răcească posterioarele puturoase?!
    33 de ani pentru istorie nu înseamnă nimic. Pentru noi e viața noastră. Uneori toată! Pentru unii!
    Veți rămăne în istorie ca niște păduchi de care nu mai scăpa un neam. Niște găndaci de bucatărie sau subsoluri insalubre de bloc, ce trebuie deratizați.
    Sper să vă deratizeze Dumnezeu așa cum știe el cel mai bine! Doar El ne mai scapă de voi!
    Și cu siguranță o va face! Așa cum a făcut-o întotdeauna!

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

toate comentariile

2 răspunsuri

  1. 1.Intr-o economie liberala de Piata exista nu UNA ci DOUA posibilitati legale ale statului de a interveni in ECONOMIA PRIVATA!
    Prima este cea de care scrie autorul, adica ,,politica fiscal-bugetara”!
    A doua si cea FUNDAMENTALA pentru dezvoltarea economica-industriala este politica COMPETITIVITATII ECONOMICE – INSTITUTIONALE.
    Prima se aplica asupra intreprinderilor nationale si straine, care au facut gresala de a investi in Romania fara cap si coada si platesc pentru asta la fiecare ,,anticiclu” de dezvoltare, pe care-l provoaca o clasa politica incapabila de a invata si aplica regulile fundamentale ale bunei functionalitati economice!
    A doua regula ,,se aplica” investitorilor industriali majori, impiedicindu-i sa investeasca in tara noastra, prin indicele CATASTROFAL 74 de (ne)-competitivitate/functionalitate institutionala din Romania!Asa ca vin (daca mai VIN SI ACEIA) DOAR INVESTITORI minori, cu produse si tehnologii manuale, cu VALOARE ADAUGATA de ,,trei lulele” si salarii la minimul pe economie!
    2.Urmare a conducerii dupa interese politice si de grup (daca putem vorbi totusi de conducere in haosul decizional si legislativ curent), indicele de competitivitate torpileaza orice crestere industriala, mai ales in etape de crize succesive de care am avut parte in ultimii 4 ani.
    Ori despre aceasta POLITICA ECONOMICA, care ar salva Romania de la esecul general, nu vorbeste nimeni, ea fiind situata intr-un PROIECT DE TARA si o noua stiinta economica, care par ca au in fata toate obstacolele necesare spre a nu exista in Romania…

  2. DOMNILOR ASA ZISI GUVERNANTI SI POLITICIENI
    De 33 de ani vă certați pe ciolan. Sau mai bine zis, vă faceți că vă certați. Între voi, doar împărțiți ciolanul. Adică, prada! Adică, România!
    Îi mințiți pe toți și umblați cu “interesul național” în gură, poate, poate vă mai crede cineva.
    Chiar nu ați înțeles că suntem sătui de voi?
    De voi toți! De la stânga la dreapta, niște bișnițari de doi bani, agramați, analfabeți, cămătari, traficanți, borfași care nu ștîți ce să mai combinați. Pentru interesul propriu și al stăpânilor voștri. Căci știm doar, că sunteți slugoii Europei.
    Combinatori de cea mai joasă speță cu aere de mafioți. Sunteți doar niște râsuri. Ca să fie pe înțelesul vostru! Pe limba voastră, căci majoritatea nici bacalaureat nu aveți. Dar aveți pretenții de elite! Vai, mama voastră de repetenți!
    Ne-ați înnebunit de două săptămâni cu cafteala politică, uitând că la mijloc e vorba de oameni. Pe care-i plimbați pe la haznalele Moartea tv., în speță, toate, să vă faceți că faceți. Așa ați învățat voi să faceți politică. Politica morții. Cățărându-vă pe cadavre fără să fie tras niciun nemernic la răspundere. De ce? Pentru că toți sunteți la fel! Nu vă diferențiează decât o culoare. Atât! O clică de mizerabili! Care promit că vor face.
    Ce dracului să mai faceți?! Ați distrus tot, ați călcat pe cadavre, ați girat traficul de orice fel, ați distrus educația, industria, ați pus în scaune de decizie drogați, bețivi, bolnavi mintal, demenți și cretini cu aere de Mesia.
    Suntem sătui de voi până peste cap!
    Până unde, până când?! Pe voi nu vă mai satură nimeni și nimic. Doar pământul! Când o să vă înghită pe toți. Cred că o să vă scuipe și el afară! Nu vă mai suportă nici pământul, darămite oamenii! Sunteți fericiți că nația e fraieră. Înghite orice minciună pe care o livrați voi. Aveți doar o vagă impresie. Orice român de rând din hoți și borfași nu vă scoate. Asta ca să știți. Să nu cumva să trăiți cu falsa impresie că neamul ăsta e atât de idiot ca voi. Niciodată!
    E sătul de voi până peste cap! Dacă ați cunoaște cu adevărat realitatea, ați fugi în munți și nu ați mai coborî niciodată.
    Dar întotdeauna vine și ziua plăților! Pentru voi toți. Pentru tot ce ați făcut, cu siguranța plata va fi cruntă. Pe nouă generații. O meritați pe deplin! Voi și ai voștri!
    De muncă reală cănd aveți de gând să vă apucați?! De făcut ceva bun pentru țara asta mai aveți timp?
    Sau nu mai aveți țară și noi nu știm?! Ați jucat-o la poker pe 2 lei sau pe niște case? De preferință șase și niște mașini cu scaune încălzite să nu vi se răcească posterioarele puturoase?!
    33 de ani pentru istorie nu înseamnă nimic. Pentru noi e viața noastră. Uneori toată! Pentru unii!
    Veți rămăne în istorie ca niște păduchi de care nu mai scăpa un neam. Niște găndaci de bucatărie sau subsoluri insalubre de bloc, ce trebuie deratizați.
    Sper să vă deratizeze Dumnezeu așa cum știe el cel mai bine! Doar El ne mai scapă de voi!
    Și cu siguranță o va face! Așa cum a făcut-o întotdeauna!

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

articole categorie

Lucrăm momentan la conferința viitoare.

Îți trimitem cele mai noi evenimente pe e-mail pe măsură ce apar: