11 iunie, 2022
„In perioada 2021-2023 veti pierde din cauza inflatiei o treime din valoarea reala a economiilor pe care le aveati in banci la inceputul acestei perioade… ”
Poftim?!?
Suntem aproape de mijlocul perioadei 2021-2023. Cat a fost inflatia in aceste prime 17 (din 36) luni, si cat au fost dobanzile la depozitele bancare la termen?
Foarte probabil rezultatul net este intr-adevar negativ – dar ca sa vorbim de -33% pana la sfarsitul perioadei inseamna ca ne asteptam la inflatie de 30-50% in ce-a ramas din 2022 si-n 2023 si la dobanzi cu un digit…
Pana ne educam financiar, poate un pic de algebra de liceu n-ar strica.
Un răspuns
„In perioada 2021-2023 veti pierde din cauza inflatiei o treime din valoarea reala a economiilor pe care le aveati in banci la inceputul acestei perioade… ”
Poftim?!?
Suntem aproape de mijlocul perioadei 2021-2023. Cat a fost inflatia in aceste prime 17 (din 36) luni, si cat au fost dobanzile la depozitele bancare la termen?
Foarte probabil rezultatul net este intr-adevar negativ – dar ca sa vorbim de -33% pana la sfarsitul perioadei inseamna ca ne asteptam la inflatie de 30-50% in ce-a ramas din 2022 si-n 2023 si la dobanzi cu un digit…
Pana ne educam financiar, poate un pic de algebra de liceu n-ar strica.