8 iunie, 2022
Stimate dle Guda!
Desigur argumentele Dvs. pot fi corecte, mai putin cel cu “fuga” investitorilor! Mi-e greu sa cred ca un investitor care are in Romania randamente spre 30%( nu ma contraziceti, am inclus aici inclusiv ingineriile financiare cu pilonul lor central-preturile de transfer) s-ar intoarce in tara de origine in care ar avea randamente de maximum 5-7%!
Dar, in principiu aveti dreptate!
Va propun un experiment imposibil. Toti cei care nu doriti o cat de mica contributie la o mai echitabila repartizare a veniturilor sa fiti obligati sa traiti trei luni cu venituri totale de 1000 de lei lunar, adica atat cat au mai bine de un milion de pensionari!
Poate atunci ati intelege ca o companie, pentru a avea suportul clientilor, ar trebui sa puna un accent mai mare pe ceea ce se cheama “functia sociala” a activitatii sale.
M-as fi bucurat sa continuati articolul si cu ceva propuneri legate de cresterea in paralel cu sustinerea companiilor, a veniturilor angajatilor, sau transferului de impozitare de la munca spre cspital.
Atunci articolul Dvs.ar fi fost complet.
Altfel nu veti reusi decat sa contribuiti la adancirea faliei dintre detinatorii de capital si restul populatiei…
Desigur, o sa ziceti ca am ramas ancorat in logica socialismului trecut, al carui functionar de stat am fost.
Nu dle Guda, cele de mai sus( mai putin ipoteticul si fantezistul experiment) ar trebui sa functioneze mult mai bine in capitalism, ele fiind componente de baza ale lui.
In final subliniez ca nici pe departe nu intampin dificultati financiare, dupa 30 de ani de activitate ca antreprenor in tara si USA, dar am ramas cu un lucru din Socialism: empatia si compasiunea pentru cei multi si sarmani.
Un răspuns
Stimate dle Guda!
Desigur argumentele Dvs. pot fi corecte, mai putin cel cu “fuga” investitorilor! Mi-e greu sa cred ca un investitor care are in Romania randamente spre 30%( nu ma contraziceti, am inclus aici inclusiv ingineriile financiare cu pilonul lor central-preturile de transfer) s-ar intoarce in tara de origine in care ar avea randamente de maximum 5-7%!
Dar, in principiu aveti dreptate!
Va propun un experiment imposibil. Toti cei care nu doriti o cat de mica contributie la o mai echitabila repartizare a veniturilor sa fiti obligati sa traiti trei luni cu venituri totale de 1000 de lei lunar, adica atat cat au mai bine de un milion de pensionari!
Poate atunci ati intelege ca o companie, pentru a avea suportul clientilor, ar trebui sa puna un accent mai mare pe ceea ce se cheama “functia sociala” a activitatii sale.
M-as fi bucurat sa continuati articolul si cu ceva propuneri legate de cresterea in paralel cu sustinerea companiilor, a veniturilor angajatilor, sau transferului de impozitare de la munca spre cspital.
Atunci articolul Dvs.ar fi fost complet.
Altfel nu veti reusi decat sa contribuiti la adancirea faliei dintre detinatorii de capital si restul populatiei…
Desigur, o sa ziceti ca am ramas ancorat in logica socialismului trecut, al carui functionar de stat am fost.
Nu dle Guda, cele de mai sus( mai putin ipoteticul si fantezistul experiment) ar trebui sa functioneze mult mai bine in capitalism, ele fiind componente de baza ale lui.
In final subliniez ca nici pe departe nu intampin dificultati financiare, dupa 30 de ani de activitate ca antreprenor in tara si USA, dar am ramas cu un lucru din Socialism: empatia si compasiunea pentru cei multi si sarmani.