O interfață între Economie și viața afacerilor
Schimbarile la nivel de impozitare or sa fie vizibile destul de rapid, in 1-2 ani.
Ma refer mai ales la IT, unde din 1998-2000, daca tin bine minte, pana in 2023 a fost o impozitare zero pentru anumite categorii de persoane, tocmai pentru ca in 1998 terminai facultatea cu specialitate calculatoare si plecai in strainatate in 1-2 ani. Stiu pentru ca am ramas si pentru ca a fost aceasta lege si parea ca diferentele nu erau asa mari intre cele 2 variante.
Dupa ani de zile, imi cam pare rau ca nu am plecat.
Comparativ cu cineva care a plecat, am avut castiguri mai mici si am trait in conditii relativ mai proaste datorita lipsei infrastructurii si alte multe diferente… cei care au emigrat atunci, in timp au ajuns mai sus avand mai multe oportunitati si au avut o viata mai buna per total, cu plusuri si minusuri in diverse perioade, insa asta e concluzia mea personala.
Un răspuns
Schimbarile la nivel de impozitare or sa fie vizibile destul de rapid, in 1-2 ani.
Ma refer mai ales la IT, unde din 1998-2000, daca tin bine minte, pana in 2023 a fost o impozitare zero pentru anumite categorii de persoane, tocmai pentru ca in 1998 terminai facultatea cu specialitate calculatoare si plecai in strainatate in 1-2 ani. Stiu pentru ca am ramas si pentru ca a fost aceasta lege si parea ca diferentele nu erau asa mari intre cele 2 variante.
Dupa ani de zile, imi cam pare rau ca nu am plecat.
Comparativ cu cineva care a plecat, am avut castiguri mai mici si am trait in conditii relativ mai proaste datorita lipsei infrastructurii si alte multe diferente… cei care au emigrat atunci, in timp au ajuns mai sus avand mai multe oportunitati si au avut o viata mai buna per total, cu plusuri si minusuri in diverse perioade, insa asta e concluzia mea personala.