O interfață între Economie și viața afacerilor
Atunci să nu mai facem nimic împotriva evaziunii. Să nu introducem e-factura si nici conectarea caselor de marcat. Probabil ca sunt și vor mai fi probleme . Foarte bine . Vor fi corectate din mers dacă nu se dorește îngroparea acestor acțiuni. Si pentru taxarea inversă la fel suntem de nepregătiți ?
In general cand domnul Biris vorbeste pe o tema trebuie circumspectie maxima pentru ca din nefericire isi da cu parerea despre subiecte pe care nu le intelege.
E-factura aduce ANAF-ului enorm de multe informatie in raport cu D349 – informatii itemizatele le nivel de produs si de partener comercial si pe de alta parte permite interoperabilitatea sistemelor de gestiune ale majoritatii firme.
In al doilea rand, din ce am vazut eu, Romania ca si sistem national comercial si infrastructura IT de gestiune si contabilitate este pregatita pentru aceasta transformare. Presa pare a fi punctul slab aici, foarte putine informatii de valoare se gasesc pe aceasta tema si multa informatie slaba precum acest articol.
Sigur ca ANAF e serios limitat, inca nici nu a pus in functiune infrastructura IT pentru a prelua si stoca informatia digitala pe care vrea sa o primeasca. Dar termenele pe care le are proiectul sunt rezonabile, cateva luni, si pot fi respectate fara probleme.
Cat despre analiza acestor informatii in scopul combaterii evaziune, asta e un proiect de lunga durata, care poate incepe de la preluarea unor algoritmi de la cei care folosesc sistemul e-factura de multi ani precum america de sud sau italia. Problema nu e una tehnica, 4 analisti intr-o saptamana pot pune la punct un sistem performant de identificare a tranzactiilor si firmelor de risc fiscal. Problema e una de decizie politica aici, alta discutie.
2 răspunsuri
Atunci să nu mai facem nimic împotriva evaziunii. Să nu introducem e-factura si nici conectarea caselor de marcat. Probabil ca sunt și vor mai fi probleme . Foarte bine . Vor fi corectate din mers dacă nu se dorește îngroparea acestor acțiuni. Si pentru taxarea inversă la fel suntem de nepregătiți ?
In general cand domnul Biris vorbeste pe o tema trebuie circumspectie maxima pentru ca din nefericire isi da cu parerea despre subiecte pe care nu le intelege.
E-factura aduce ANAF-ului enorm de multe informatie in raport cu D349 – informatii itemizatele le nivel de produs si de partener comercial si pe de alta parte permite interoperabilitatea sistemelor de gestiune ale majoritatii firme.
In al doilea rand, din ce am vazut eu, Romania ca si sistem national comercial si infrastructura IT de gestiune si contabilitate este pregatita pentru aceasta transformare. Presa pare a fi punctul slab aici, foarte putine informatii de valoare se gasesc pe aceasta tema si multa informatie slaba precum acest articol.
Sigur ca ANAF e serios limitat, inca nici nu a pus in functiune infrastructura IT pentru a prelua si stoca informatia digitala pe care vrea sa o primeasca. Dar termenele pe care le are proiectul sunt rezonabile, cateva luni, si pot fi respectate fara probleme.
Cat despre analiza acestor informatii in scopul combaterii evaziune, asta e un proiect de lunga durata, care poate incepe de la preluarea unor algoritmi de la cei care folosesc sistemul e-factura de multi ani precum america de sud sau italia. Problema nu e una tehnica, 4 analisti intr-o saptamana pot pune la punct un sistem performant de identificare a tranzactiilor si firmelor de risc fiscal. Problema e una de decizie politica aici, alta discutie.